Hírek
2011. December 15. 14:30, csütörtök |
Helyi
Forrás: lakjonjol.hu
Ingyen is csökkenthetjük a rezsit
Magas a fűtésszámlája? De nincs pénze ablakot cserélni és hőszigetelni?
Néhány olyan egyszerű energiahatékonysági intézkedést mutatunk be, melynek nincs vagy nagyon alacsony a beruházási költsége, de együttes alkalmazásukkal az energiaköltség jelentősen csökkenthető.
A fűtés a legdrágább, kezdjük ezzel a takarékoskodást
Köztudott, hogy meglévő, felújítatlan épületeknél az energiaszámlák közel 2/3-a a fűtési energiafelhasználásból származik. Így a legjelentősebb, leglátványosabb energiamegtakarítási eredményeket itt lehet elérni. Természetesen a többi területtel is érdemes foglalkozni- vízhasználati szokásainkkal, vagy éppen áramfogyasztásunkkal, hiszen egyre több elektronikai eszközt használunk.
Nagyon sok múlik a fogyasztói szokásokon. Célszerű az energiafogyasztás rendszeres, havi szintű követése, feljegyzése, ez segíti a tudatos felhasználói magatartás kialakulását is. Nem csak kockás füzeten vezethetjük a számokat, sőt az excell táblánál is léteznek jobb megoldások. Komplett online rendszerek és okostelefonra fejlesztett alkalmazások, melyek élvezetessé és hasznossá teszik költéseink követését.
A havi és éves energiafelhasználási mennyiségek ismeretében pedig lehetővé válik az energiaszerződések felülvizsgálata. Az energia alapdíja (pl. gáz) ezzel az intézkedéssel jelentősen csökkenthető, de azt is tisztábban látjuk, mire költünk, mivel érdemes spórolnunk.
A leglátványosabb megtakarítást a helyiség hőmérsékletének csökkentésével érhetjük el. Nem drasztikus mértékű hőmérséklet-csökkenésről van szó. Ökölszámként, durva közelítésként elmondható, hogy ha 1°C-kal lejjebb tekerjük a termosztátot, 6%-kal csökkenthetjük a fűtési energiafelhasználást.
Ez azt jelenti, hogy ha 24°C-ról 20°C-ra állítjuk a helyiség hőmérséklet szabályozót, akkor közel 20-25% energia megtakarítást érhetünk el. Tehát ha nem pólóban, hanem pulóverben nézzük este a tévét, havonta több meleg felső árát spórolhatjuk!
Szigeteljük az ablakot, de tárjuk ki teljesen
A szellőzési veszteségeket csökkenthetjük rövidebb szellőztetési periódusokkal. A megfelelő levegőminőség érdekében javasolt naponta 2-3-szor 5-10 percen át szellőztetni (lehetőleg kereszthuzattal). A gyors szellőztetés még nem okoz nagy energiaveszteséget, mert a falak nem hűlnek át és a levegő gyorsan felmelegszik.
Az egész nap bukóra állított ablak viszont nem célszerű, hiszen ezzel valóban „az utcát fűtjük” és a szerkezeteket is nagy mértékben lehűtjük. Ugyanakkor a rövidebb szellőztetés napi időzítése is fontos. Hiszen, ha télen nappal (dél körül) a legmelegebb időszakban nyitunk ablakot, akkor ugyanannyi friss levegő beengedése mellett kevesebb energiaveszteséggel számolhatunk, mintha éjszaka (a hidegebb időszakban) szellőztetnénk. Persze ablaknyitás esetén a fűtést mindenképpen ki kell kapcsolni.
Az épületszerkezeti felújítással csökkenthető ugyan az épület fűtési energiaigénye, de ez jelentős beruházási költséget igényel. Javítható azonban az épületünk légtömörsége egyszerűen is, ha a meglévő nyílászáróink (ajtók, ablakok) réseit tömítjük. Ezzel a nem kívánt, kontrollálhatatlan légforgalom (filtrációs hőveszteség), és vele együtt a fűtésszámla is csökkenthető néhány százalékkal.
A fűtési rendszerben számos veszteséggel találkozhatunk. Ezek minimalizálása is viszonylag egyszerű feladat. A hőtermelő (pl. gázkazán) és a hőelosztó vezetékek szigetelése és előírt karbantartása az első és viszonylag olcsó lépés.
A kazán szakaszos működtetése is nagy energia megtakarítást jelenthet. Hiszen például hétvégén, mikor nem tartózkodunk otthon, a kazánt nem, vagy csak minimálisan (alap temperálásra) is működtethetjük. Ez 10-15% megtakarítást eredményezhet éves szinten.
A felesleges, használaton kívüli helyiségek radiátorai szintén lezárhatóak, amivel további megtakarítás érhető el. A tartózkodási zónákban, használatban lévő szobákban pedig a radiátorokat védenünk kell az eltakarástól. Egy radiátor elé tett bútor nagyban ronthatja a hőleadó képességet, ami további veszteségekhez vezethet.
A meleg víz is drága
Hasonlóan az eddigiekhez, a meleg víz előállító rendszer hőmérsékletének és üzemidejének megválasztása (csökkentése) további költségcsökkenést eredményezhet, ugyanúgy, mint a víztakarékos szerelvények beépítése. A mosógép is nagyfogyasztó, az előmosás elhagyásával, a gép tele pakolásával, gyorsprogrammal és alacsonyabb mosási hőmérséklet választásával felére is levihetjük a fogyasztását.
Olcsó és az eddigiekhez hasonlóan gyorsan megtérülő beruházás még a meglévő régi fényforrások, izzók cseréje is. Az olcsóbb kompakt fénycsövek körülbelül a 20%-át fogyasztják az izzók energiaszükségletének, ami 80% energia megtakarítást eredményezhet. A drágább LED fényforrások pedig a kompakt fénycsőhöz viszonyítva szintén ugyanilyen mutatókkal rendelkeznek.
Berendezéseink teljes áramtalanításával is spórolunk, főleg a régi berendezésekre jellemző, hogy stand by módban sokat fogyasztanak. A laptop és mobil töltőjét sem érdemes áram alatt hagyni, ezek úgy is fogyasztanak, ha éppen nem töltenek semmit.
Házi praktikákból tehát nincs hiány. Amennyiben a felsorolt intézkedéseket egyidejűleg alkalmazzuk régi épületünkben, akár 30-40% energia megtakarítást is elérhetünk.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni